Logo


Strona główna
O nas
Aktualnosci
Regulaminy odznak
Linki
Wodociagi turystyczne
Kontakt
Archiwum
25-lecie rezerwatu "Ochojec"
22 Rodzinny Rajd Rowerowy
Rajd Kukuczki
Rajd Wiosna 2007
Koncert Ślepiotka
XXX Rajd Górski O/PTTK Mikołów
Tyski Rajd Rowerowy
Chorzowska Roweriada
23 Rodzinny Rajd Rowerowy
5 Łossod
Akademia Muzyczna
IV Karnawał Karpacki
Rajd "Ku Źródłom Wisły"
24 Rodzinny Rajd Rowerowy
Rajd Wiosna 2008
Rajd Kukuczki 2008
Trójstyk
40-lecie Koła
Zbójnicka Familia
Rajd Wiosna 2009
Równica
II Zlot Oddziałów PTTK
Kronika roku 2010

Fotoreportaż z Ogólnopolskiego Rodzinnego Raju Rowerowego który odbył się w Tychach 24 czerwca 2007.

Start i meta rajdu w Paprocanach

Biuro rajdu

Piramida w Paprocanach

Relaksowo przed startem

Paprocany - położone na południu Tychów, obecnie dzielnica miasta. Znajduje się tutaj jezioro Paprocańskie raj dla żeglarzy i wędkarzy.

Półmetek w Kobiórze koło "Smolarni"

Najstarsza udokumentowana historycznie wzmianka o miejscowości Kobiór pochodzi z 1467r. XV-wieczny Kobiór był niewielką osadą zagrodniczą, do początków następnego stulecia liczącą zaledwie 9 gospodarstw. Wygląd siedemnastowiecznego Kobióra przybliża mapa pszczyńskiego wolnego państwa stanowego sporządzona w 1636r. przez Andreasa Hindenberga Jeszcze na początku XVIII w. istniała w Kobiórze stadnina, w której hodowano około 200 koni dla potrzeb książąt pszczyńskich. Po przeniesieniu stadniny do oddalonej o 20 kilometrów Wisły Wielkiej, w latach czterdziestych XIX wieku, kobiórski folwark został zlikwidowany, a pozostałe po nim zabudowania przejęła służba leśna. Dziś na tym terenie znajdują się obiekty nadleśnictwa. Nadleśnictwo Kobiór utworzono w 1820r. Warunki naturalne przyczyniły się do powstania w 1852r. tartaku- jednego z największych zakładów funkcjonujących w Kobiórze.

Smolarniani kolarze

W 2003 roku z inicjatywy członków Kobiórskiego Koła Związku Górnośląskiego powstało Muzeum Regionalne "Smolarnia". Budynek, w którym muzeum ma swoją siedzibę, został wzniesiony pod koniec XIX wieku, zbudowany jest z drewna na podmurówce. "W strefach szczytów deskowania zakończone są dekoracyjnymi wycinanymi ornamentami. Weranda posiada dekorację płycinową i wycinaną w formie stylizowanych lilii. W drzwiach znajdują się pozostałości dekoracyjnych kobaltowych oszkleń oraz szybek trawionych w ornamenty kwiatowe. Budynek ma wysoką wartość zabytkową i architektoniczną w skali gminy i regionu". Dzięki życzliwości mieszkańców i zaangażowaniu twórców tego przedsięwzięcia, w Muzeum Regionalnym "Smolarnia" zgromadzono wiele cennych eksponatów, z których najstarsze datuje się na drugą połowę XIX wieku. Zwiedzający mogą zobaczyć dwie wystawy tematyczne: "Nasz DOM kochany i niezapomniany" oraz "Od ziarenka do bochenka".

Teraz do mety w Paprocanach

Czyżby lider?

Na mecie w Paprocanach

Odpoczynek w Śmiłowicach